تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

  مقاله من در سایت دیدبان روسیه

  اسراربافتن موی دختران روس

  ديده بان روسيه/ براي قرون متمادي زنان در تمام سنين و همه طبقات در روسيه تنها با يک مدل آرايش مو، که بافتن آن بود آشنا بودند که به موجب اين نوع مدل، موهاي بافته شده با روبان يا گيره تزيين مي شد. اما بافتن مو تنها به مثابه آرايشي ساده نبود بلکه بيانگر ويژگي هايي هم بود.

  دختراني که موهايشان را فقط يک رديف مي‌بافتند، عملا مجرد بودن خود را اعلام مي‌کردند در حالي که زنان متاهل با بافتن دو رديف از آنها متمايز مي‌شدند. همچين بايد گفت که زناني که به دو رديف موهايشان را مي‌بافتند علاوه بر ايجاد حس غرور در خودشان، باعث حس غبطه در نزد دختران مجرد نيز مي‌شدند. زنان متاهل اغلب موهاي بافته شده را به صورت تاج در بالاي سر جمع مي کردند و يا با روبان به هم مي بستند که براي بستن روسري مشکلي نداشته باشند. پس از ازدواج هيج مردي به جز شوهر امکان ديدن موهاي بافته شده زن را نداشت. براي دختر بچه‌ها موها را سه رديف مي بافتند که در حقيقت نشاني از تثليث بود.

  بافتن موها و آرايش آن بيان وضعيت کلي دختر بود. کساني که فقط يک رشته موهايشان را مي بافتند آماده ازدواج و تشکيل خانواده بودند. اگر دختري با دو روبان در وسط اين رشته بافته شده بيرون مي آمد به اين معني بود که دختر نامزد کرده و متعلق به فرد ديگري است. جالب است که بدانيد تا قبل از ازدواج، اکثرا مادر دختر آرايش و شانه کردن موي وي را انجام مي‌داد اما بعد از ازدواج تنها شوهرش حق شانه کردن موي زنش را داشت.

  ضخامت رشته بافته شده هم خود علامت و نشانه‌اي از زيبايي زن بود. بافتن مو براي دختران و زنان به همان اندازه مهم بود که ريش براي مردان؛ از اين رو کسي حق نداشت که به اين آرايش دست بزند يا آن را خراب کند، زيرا در اين صورت حتما با جريمه و مجازات رو به رو مي‌شد. هر چند امروزه ديگر آنچنان اين رسوم و قواعد در بين اسلاوها و به خصوص کشور روسيه پر رنگ نيست، اما دانستن اين موارد مي‌تواند بيانگر اين باشد که در نظر اجداد روس‌ها چقدر مسئله پوشش زنان با اهميت بوده و نقش کليدي در تعيين وضعيت زنان و دختران روس ايفا مي‌کرده است


  این مطلب تا کنون 72 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 29 تير 1395 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : , , , , , , , , , ,

آمار امروز چهار شنبه 26 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55475
 • تعداد مطالب :158500
 • بازدید امروز :47938
 • بازدید داخلی :1726
 • کاربران حاضر :61
 • رباتهای جستجوگر:409
 • همه حاضرین :470